Z obowiązku odpowiedniej wentylacji pomieszczeń większość właścicieli domów jednorodzinnych zdaje sobie sprawę. Wolne od pleśni, świeże powietrze to tylko najbardziej zauważalne dodatnie aspekty stosowania nawiewników.
W pomieszczeniach ze złą, niewłaściwą cyrkulacją powietrza dochodzi do rozwoju bakterii i drobnoustrojów często o charakterze chorobotwórczym.
Nawiewnik okienny pozwala dostarczać powietrze z zewnątrz w sposób, który nie generuje przeciągów, a pomieszczenie nie wychładza się. Dla prawidłowego funkcjonowania wentylacji grawitacyjnej nawiewniki okienne również są nieodzowne. Przewody wentylacyjne nie poradzą sobie w optymalny sposób z usuwaniem starego zużytego powietrza jeśli nie zostanie dostarczone nowe.
Ryzykiem z którymi muszą się liczyć właściciele domostw niewłaściwie wentylowanych jest powstawanie grzybów i pleśni. Jest to naturalne następstwo zbyt dużej wilgotności powietrza. Zła wentylacja może doprowadzić do powstania tak zwanego deficytu tlenowego. U osób narażonych na skutki deficytu tlenowego mogą wystąpić nieprzyjemne objawy. Należą do nich między innymi ospałość, zmęczenie, spadek koncentracji oraz symptomy depresji.